Marzysz o odpoczynku od miejskiego zgiełku i porankach wśród górskich mgieł? Własny dom z bali to idealna propozycja dla Ciebie. Poznaj założycieli InvestBal.pl, którzy pomogą Ci urzeczywistnić Twoje marzenie o górskim azylu.
Skąd pomysł na to, aby założyć firmę specjalizującą się w stawianiu domów z bali?
Tomasz Czop, InvestBal.pl: Historia naszej marki zasadniczo nie różni się od wielu podobnych. Znamy się z Radkiem (Radosław Słowianek, współzałożyciel InvestBal.pl, przyp. red.) od wielu lat. Jesteśmy nie tylko przyjaciółmi, ale także sąsiadami – każdy z nas ma swój dom w górach, w którym spędzamy najlepsze chwile w życiu. Pewnego wieczoru pomyśleliśmy, że radością dobrze jest się dzielić…
Radosław Słowianek, InvestBal.pl: Dlatego postanowiliśmy założyć firmę, która będzie zajmować się budową domów z bali, aby więcej osób mogło cieszyć się takim odpoczynkiem i bliskością z przyrodą, jak my.
Na czym polega ta bliskość przyrody w przypadku proponowanych przez Was nieruchomości?
R. S.: Naszym klientom proponujemy nie tylko zaprojektowanie i wykonanie dla nich idealnego domu z bali, ale również znajdujemy dla nich piękne, widokowe działki, na których te domy mogą powstać. Na przykład teraz dysponujemy przepiękną działka o powierzchni 5375m2 pod inwestycję w miejscowości Zawoja. Ma ona jedyny w swoim rodzaju widok na panoramę gór, w tym na królową Beskidu Zachodniego – Babią Górę. Nie mogliśmy się już doczekać, więc mamy gotowy projekt i prawomocne pozwolenie na budowę 6 domów, a inwestycja może ruszać od razu. Po więcej szczegółów na temat tej inwestycji zapraszamy na naszą stronę, gdzie można też zobaczyć nasze domy z bali.
T. C.: Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o bliskość z naturą to w domach z bali, które oferujemy, dzieje się to na dwa sposoby. Pierwszy to kwestia lokalizacji, o której wspominał Radek. Staramy się sytuować nasze projekty w takich lokalizacjach, które mają zachwycające widoki i otoczone są górami oraz drzewami. Drugą kwestią jest to, że domy drewniane w zupełnie inny sposób „pracują” niż domy postawione z nowoczesnych materiałów i pokryte np. termoizolacją w postaci styropianu.
Budując dom wielu inwestorów decyduje się obecnie na bloczki silikatowe i wspomniany przez Pana styropian lub wełnę mineralną. Czy domy drewniane to przypadkiem nie przeżytek?
T. C.: Naturalne drewno nigdy nie będzie przeżytkiem! To doskonały wynalazek natury, który ma zdolność do kumulowania ciepła i samodzielnej regulacji wilgotności. Dzięki temu latem w drewnianych domach jest chłodno, a zimą odpowiednie ogrzewanie sprawia, że jest wnętrze jest przytulnie ciepłe i suche. W przypadku nowoczesnych technologii ocieplania i stawiania domów uzyskanie takich parametrów jest niezwykle trudne: nowoczesne materiały zapewniają szczelność budynkom, ale też jednocześnie dają efekt „termosu”: jeśli nie zostanie odpowiednio rozprowadzony system wentylacji mechanicznej, to szybko w domu może pojawić się problem z wilgocią i grzybem.
R. S.: Domy z bali „same” się wentylują. Drewno jest materiałem o dobrym współczynniku przepuszczalności cieplnej i ma pięciokrotnie wyższe zdolności termoizolacyjne niż cegła, albo beton. Nie mówiąc już o mniejszym śladzie węglowym, jakie generuje. W domach drewnianych wytwarza się mikroklimat bardzo korzystny dla mieszkańców, w którym pleśnie i grzyby nie znajdują odpowiedniej pożywki.
A jak jest z tempem budowy tego typu domu?
T. C.: Dom z bali to jeden z najszybszych sposobów do zamieszkania w swoich własnych czterech kątach. Specjalistyczna ekipa, która wie, w jaki sposób wykorzystać naturalne właściwości drewna i jak z nim pracować, potrafi postawić dom gotowy na przyjęcie mieszkańców w kilka miesięcy. Co więcej, przy takich zimach, jakie mamy obecnie, możliwe jest realizowanie inwestycji nawet w tych chłodniejszych miesiącach. Oczywiście nie zawsze i stawiając dom w górach należy liczyć się z różnymi trudnymi warunkami pogodowymi, jednak jest to zdecydowanie bardziej prawdopodobne niż w przypadku domów tradycyjnych, które trzeba po wybudowaniu kolejnych etapów sezonować.
R. S.: Warto wspomnieć, że drewno do budowy domów z bali również powinno być sezonowane, ale odbywa się to znacznie wcześniej niż pojawi się inwestor. Nasze drewno jest sezonowane przez kilka lat, co zapewnia mu odpowiednią suchość.
Wygląda na to, że faktycznie warto zastanowić się nad swoim domkiem z bali. Gdyby panowie mieli jednym zdaniem powiedzieć, dlaczego to dobra inwestycja?
T. C.: To jedyny dom, który jest piękny, przytulny i zdrowy dla mieszkańców, a który można mieć w atrakcyjnej cenie w tak krótkim czasie.
R. S.: Piękna sceneria, las, góry, cisza. Co więcej trzeba do szczęścia…? Nam zdecydowanie nic więcej!