Okolice

Przepiękne
widoki górskie
Urok o każdej
porze roku
Widokowa działka
u stóp babiej góry
Ogrodzenie terenu
w stylu górskim

„DOM JEST TAM, GDZIE SĄ LUDZIE, KTÓRZY CIĘ KOCHAJĄ I POTRZEBUJĄ CIĘ. DOM JEST TAM, GDZIE CZUJESZ, ŻE JEST TWOJE MIEJSCE, NIEWAŻNE, JAKIE BŁĘDY POPEŁNIŁAŚ ANI JAK POSTRZEGAJĄ TWOJE ŻYCIE INNI. DOM JEST TAM, SKĄD MOŻESZ WYJECHAĆ, JEDNAK ZAWSZE WIESZ PRZY TYM, ŻE MASZ GDZIE WRACAĆ.”

– JAY CROWNOVER

Spędzaj czas

W ciszy, harmonii i spokoju

Co można powiedzieć o bajecznej i spokojnej okolicy, która robi niezwykłe wrażenie? Stryszawa znajduje się na wysokości od 380 do 807 m n.p.m., rozciąga się przez prawie 10 km w dolinie potoku Stryszawka od Suchej Beskidzkiej, aż pod szczyt Jałowca (1111 m).

Stryszawa sąsiaduje z najdłuższą wsią w Polsce – Zawoją, w której można podziwiać Babią Górę wraz ze szczytem Diablak ( 1725 m n.p.m), o którym krąży kilka ludowych legend. Jedna z nich mówi, że jest to kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez babę – olbrzymkę, a według innej to kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego. Dzięki ludowym wierzeniom można dowieść, że prawdopodobnie nazwa góry pochodzi od ukrywania przez zbójników swoich branek w tamtejszych jaskiniach.

Babia Góra zachwyca turystów swoją wysokością oraz masywnością, przez co nazwano ją w XIX wieku Królową Beskidów. Wschody słońca i widok na szczyt Diablaka robi ogromne wrażenie o każdej porze roku. Trzeba być przygotowanym, ponieważ tutaj pogoda bywa bardzo kapryśna i zmienna.

Aura zimowa zachęca miłośników białego szaleństwa do skorzystania ze stoku Mosorny Groń znajdującego się w Zawoi, gdzie można swobodnie poszusować w pełni zimowego sezonu. Zaś oddalone o 15 kilometrów od naszych domków ośrodki narciarskie przyciągają swoim lokalnym czarem. Latem można cieszyć się, nie tylko ścieżkami rowerowymi dla początkujących i zaawansowanych miłośników jazdy na rowerze, jak również wyciągiem krzesełkowym czynnym przez cały rok.

  • Wieś z krainy lat dzieciństwa
  • Najchętniej odwiedzana miejscowość turystyczna
  • Miejsce, w którym można zaznać ciszy i spokoju
  • Niebywałe krajobrazy
  • Harmonijność okolicy
  • Lokalne przysmaki
  • Przyciąga niczym magnez swoim urokiem
  • Odpoczynek od codzienności
  • Piękne środowisko naturalne
  • Niesamowite atrakcje czekające na dużych i małych

Dla aktywnych obowiązkowy jest spacer z Babiej Góry na Pilsko, gdzie można skorzystać z uroków ośrodka narciarskiego Pilsko w Korbielowie, który oddalony jest o godzinę jazdy samochodem. To sprawia, że okolica zachwyca, a o każdej porze roku. Można również podziwiać czar naturalnego wodospadu na Mosornym Potoku. Znajduje się on na porośniętych lasem stokach Pasma Policy, które są jednym z najwyższych szczytów w Beskidach.

Ponadto nie brakuje tutaj miejsc, gdzie odnajdziemy na przykład ludową karczmę, w której można najeść się do syta oraz spróbować dań kuchni regionalnej. Dla smakoszy pstrągów polecamy Smażalnię Zawojskiego Pstrąga, gdzie ryby łowione są z tamtejszych stawów.

Nieopodal znajduje się miasto – Sucha Beskidzka, właśnie tam znajdziemy liczne restauracje, pizzerie, sklepy, kino, lodowisko oraz inne atrakcje, które zaskoczą niejednego turystę. Dla najmłodszych największą atrakcją będzie Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, gdzie dzieci będą mogły zobaczyć ludowe zabawki sprzed lat. Barwne koniki, kolorowe ptaszki, ciekawe bryczki czy głośne klekotki oraz zbiory sztuki ludowej można podziwiać tylko będąc w Beskidach!

Podziwiać można tutaj renesansowy Zamek Suski zwany potocznie Małym Wawelem. W okresie letnim odbywają się tam liczne koncerty oraz wernisaże, które urozmaicają kulturę beskidzką.

Rynek miasta zdobi zabytkowa karczma z początku XVIII wieku, zbudowana cała w drewnie z ręcznie rzeźbionymi elementami oraz balustradą. Znalazła się ona na szlaku architektury drewniane województwa małopolskiego, więc warto uwiecznić ją na fotografii.

Nie zastanawiając się dłużej, to tutaj można odnaleźć krainę lat dzieciństwa słynącą z pysznej, zdrowej i lokalnej żywności, gdzie co sobotę miejscowi rolnicy oferują, to co mają najlepsze – lokalne sery, świeże warzywa, różnobarwne owoce z miejscowych sadów, ręcznie wytwarzane wędliny i kiełbasy oraz świeżo złowionego zawojskiego pstrąga. Uczta dla zmysłów i podniebienia każdego, kto zna się na smakach płynących prosto z serca gór.

Zawojo, witaj!

GALERIA ZDJĘĆ

Zobacz widowiskowe zdjęcia okolic Zawoji

SPRZEDAŻ DOMÓW Z PIĘKNYM WIDOKIEM NA GÓRY
WŁASNE DZIAŁKI W MIEJSCOWOŚCI ZAWOJA, U STÓP BABIEJ GÓRY!
REALIZACJA NA DZIAŁKACH WŁASNYCH
BUDUJEMY DOMY

Notice: Undefined index: cookie_ue in /vol2/user/investbal/www.investbal.pl/wp-content/themes/investbal/resources/_functions_basic.php on line 146
InvestBal informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
zamknij